Uus ülevaatuspunkt - Rocca al Mare kaubanduskeskus, avatud ka PÜHAPÄEVAL

Mopeedauto tehnoülevaatus

Mopeedautoga võis siiani sõita ilma kohustusliku tehnoülevaatuseta, kuid alates 1. juunist kehtib ka neljarattalistele mopeedidele tehnoülevaatuse kohustus.

Siit artiklist saad teada:

Mopeedautode tehnoülevaatus on nüüd kohustuslik
Mopeedauto ülevaatuse esitamise aeg sõltub sõiduki vanusest
Mopeedauto ülevaatus ei ole kõigile kohustuslik
Mopeedauto ülevaatus vaid 15 minutiga

Lugemiseks kulub sul vaid 3 minutit.

Mopeedauto tehnoülevaatus

Mopeedautode tehnoülevaatus on nüüd kohustuslik

Mopeedautode ohutust mõjutab oluliselt majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis valminud majandusministri määruse eelnõu, mille eesmärk on muuta tehnoülevaatuse süsteemi ning sellega parandada liikluses osalevate sõidukite tehnonõuetele vastavust. Määrusest tulenevalt kehtestatakse tehnoülevaatuse kohustus ka neljarattalistele mopeedidele ehk mopeedautodele, vahendab uudisteportaal ERR.

Mopeedautode ülevaatus pole siiani Eestis kohustuslik olnud, küll aga on neljarattaliste mopeedide kohustuslikku ülevaatust nõutud seitsmes Euroopa Liidu riigis, sealhulgas ka naaberriigis Soomes ja Leedus. Kuna siiani Eestis ülevaatuse kohustus puudus, toodi mopeedautosid Eestisse tihti just Soomest, müües siin edasi sõidukeid, mis kodumaal ülevaatust vigade või puuduste tõttu ei läbiks. Sellest tulenevalt ohustavad ka meie liiklust puudustega sõidukid.

Neljarattalised mopeedid, mis ei vasta tehnonõuetele ega ka liiklusregistri andmetele, on hetkel liikluses sage nähtus, mis ohustab nii juhte kui kaasliiklejaid. Eelnõu seletuskirjas seisab, et oht liikluses esineb ka sõidukitega, mida on omavoliliselt ümberehitatud või nõudeid arvestamata parandatud. Eesmärgiga tagada mopeedautode ohutu kasutamine ning vältida vigadega sõidukite ostmist, sätestatakse sarnaselt naaberriigile kohustuslik mopeedautode ülevaatus ka Eestis.

Mopeedauto ülevaatuse esitamise aeg sõltub sõiduki vanusest

Mopeedauto ülevaatuse esitamise aeg sõltub oluliselt sõiduki vanusest: mida vanema sõidukiga on tegemist, seda tihedamini tuleb see ülevaatusele esitada. Edaspidi tuleb esitada uus mopeedauto ülevaatusele hiljemalt 48 kuu ehk nelja aasta möödumisel selle esmaregistreerimisest.

Kuni 10 aasta vanuse sõiduki puhul tuleb esitada ülevaatusele iga kahe aasta järel ja üle kümne aasta vana sõidukiga igal aastal. Sealjuures määratakse üleminekuaeg kuus kuud, et sõiduki omanik või vastutav kasutaja leiaks endale sobiva aja ülevaatusele esitamiseks.

Mopeedauto ülevaatus ei ole kõigile kohustuslik

Neljarattalise mopeedi tehnoülevaatuse määruse eelnõu ei mõjuta siiski sõidukeid, mis on üle 70 aasta vanused. Nimetatuid sõidukeid kasutatakse avalikel teedel harva ning nende ehituslik iseärasus ja vanasõidukitele kehtestatud kõrged nõudmised vabastavad nende perioodilise kontrolli. Vanasõidukite nõudmisi kontrollitakse vastavalt vanasõiduki tunnustamise aktile, mis on kehtiv 12 aastat ning vajab aja möödudes uuendamist. 

Mopeedauto tehnoülevaatusel pööratakse tähelepanu ka valmistaja parandusmeetmete rakendamisele, mis tähendab Euroopa parlamendi ja nõukogu määruse järgi meetmeid, mida teostaja võtab nõuetele mittevastavuse lõpetamiseks kas turujärelevalveasutuse nõudmisel või omaalgatusel.

Mopeedauto ülevaatus vaid 15 minutiga

Kui oled üks ligikaudu 2200st mopeedautode omanikest Eestis, siis oma sõiduki ülevaatuse Peetris või Tallinnas saad broneerida mugavalt Tehnoülevaatus.ee kodulehel.