Uus ülevaatuspunkt - Rocca al Mare kaubanduskeskus, avatud ka PÜHAPÄEVAL

Mopeedauto ülevaatus

Mopeedauto ehk L6e-kategooria sõiduki saab tehnoülevaatusele esitada alates 1. juulist 2022 aastast ning tehnoülevaatus tuleb teostada hiljemalt enne 1. jaanuarit 2023. aastal. Kuue kuu jooksul peavad kõik mopeedautod läbima ülevaatuse, välja arvatud sõidukid, mille esmasest registreerimisest on 1. juuli 2022 seisuga möödunud vähem kui 42 kuud.

Siit artiklist saad teada:

Miks kehtestati mopeedauto ülevaatus?
Mida hõlmab mopeedauto ülevaatus?
Kui tihti toimub mopeedauto ülevaatus?

Lugemiseks kulub sul vaid 3 minutit.

Mopeedauto ülevaatus

Miks kehtestati mopeedauto ülevaatus?

Mopeedauto ülevaatus pole siiani Eestis kohustuslik olnud, küll aga on mopeedauto ülevaatus olnud kohustuslik Euroopa Liidu riikides, sealhulgas ka Soomes ja Leedus. Seadusemuudatus on äärmiselt oluline tagamaks liikluses turvatunnet ja ohutust ümbritsevale keskkonnale, ent parandamaks ka mopeedautode tehnilist seisukorda ning veendumaks nende korrasolekus. 

Kuna Eestis on registreeritud üle 2200 L6e-kategooria sõiduki, osaleb liikluses rohkelt võimalike tehniliste vigadega mopeedautosid. Lisaks ohustavad liiklust ka omavoliliselt ümberehitatud või nõudeid arvestamata parandatud mopeedautod, mis tõenäoliselt ei vasta kehtestatud nõuetele. Kohustuslik mopeedauto ülevaatus aitab aga ühtlustada mopeedautode tehnilist seisukorda ning panustada selle abil turvalisema liikluskultuuri loomisse. 

Mida hõlmab mopeedauto ülevaatus?

Mopeedauto ülevaatus hõlmab sõiduki pidurite, juhtimisseadmete, veermiku ja vedrustuse kontrolli. Nagu ka teisi sõidukeid, kontrollitakse mopeedautosid selleks litsentseeritud ülevaatuspunktides, sealhulgas ka Tehnoülevaatus.ee punktides. Mopeedauto ülevaatus teostatakse vastavate seadmetega: juhtimisseadmete, veermiku ja vedrustuse kontroll toimub kanalil või tõstukil ning lõtke kontrollitakse käsitsi või lõtkutestriga.

Mopeedauto ülevaatus pöörab tähelepanu järgmistele sõiduki osadele:

Kui tihti toimub mopeedauto ülevaatus?

Mopeedauto ülevaatus ja selle kehtivus oleneb sõiduki vanusest ehk mida vanem sõiduk, seda tihedamini tuleb ülevaatus sooritada. Uus mopeedauto tuleb esitada ülevaatusele hiljemalt 48 kuu ehk nelja aasta möödumisel esmaregistreerimisest. Kuni 10 aasta vanune mopeedauto tuleb esitada ülevaatusele iga kahe aasta järel ja üle 10 aasta vanune sõiduk tuleb esitada ülevaatusele igal aastal. 

Mopeedauto ülevaatus on võimalik sooritada ka Tehnoülevaatus.ee punktides Tallinnas ja Peetris. Tutvu hinnakirjaga ja broneeri ülevaatus mugavalt ja soodsalt kodulehel.