Uus ülevaatuspunkt - Rocca al Mare kaubanduskeskus, avatud ka PÜHAPÄEVAL

Kohustuslikule ülevaatusele on jõudnud alla poole mopeedautodest

Mopeedautode kohustuslik ülevaatus kehtib alates 1. juunist 2022 aastal, ent siiani on vähem kui pooled mopeedautode omanikud oma sõidukiga ülevaatuse teostanud. Ka tehnoülevaatuse läbinud mopeedautod ei läbinud kõik ülevaatust esimesel korral, millest tulenevalt tuli sõidukitele teostada parandustöid. Lisaks oleme märganud mopeedautode omanikke sõidukeid parandamas, mis annab lootust liikluskultuuri ohutumaks muutmiseks.

Siit artiklist saad teada:

Mopeedautode tehnoülevaatuse hetkeseis
Kohustuslik mopeedautode tehnoülevaatus
Teosta mopeedauto ülevaatus Tehnoülevaatus punktis

Lugemiseks kulub sul vaid 3 minutit.

Mopeedautode kohustuslik ülevaatus

Mopeedautode tehnoülevaatuse hetkeseis

ERR vahendusel sõnas Transpordiameti maismaasõidukite osakonna juhataja Jürgo Vahtra, et kasutusel olevast 2200st mopeedautost suundus 2022. aastal tehnoülevaatusele 909 sõidukit. Esimesel korral ei läbinud tehnoülevaatust 37 protsenti ehk umbes 340 mopeedautot. Tehnoülevaatusel läbi kukkunud sõidukitest polnud aasta lõpuks vaid 73 sõidukit ülevaatust uuesti läbinud. 

Kokku avastati 909 kontrollitud mopeedautol 1800 viga, mis teeb keskmiselt igale sõidukile kaks viga. Peamised vead seisnesid tulede ja pidurisüsteemiga, näiteks igal kuuendal mopeedautol tuvastati probleemina ühe ratta nõrgem pidurdusvõime võrreldes teiste ratastega. Probleeme esines ka piduritõhususega, millest tulenevalt sõidukid ülevaatust ei läbinud.

Kuna mopeedautode ülevaatus on seadusega kohustuslikuks määratud, teostavad sõiduki omanikud enamasti ka sõidukitele parandustöid, et ülevaatust läbida. Kuna mõnel sõidukil esineb rohkem probleeme, võtab nende parandamine rohkem aega, ent lõpuks üldiselt tehnoülevaatuspunkti siiski suundutakse.

Kohustuslik mopeedautode tehnoülevaatus

Mopeedautode tehnoülevaatus on nüüdseks kohustuslik erinevates Euroopa Liidu riikides, sealhulgas ka Eestis, Soomes ja Leedus. Mopeedautode ülevaatuse kohustuslikuks muutmine aitab vältida puudustega sõidukite müügile ja ostmisele – enne kohustuslikku ülevaatust müüdi Eestis tihti vigadega või puudustega sõidukeid, mis näiteks Soomes ülevaatust ei läbiks. Puudustega mopeedauto ostmine põhjustas kahju aga nii ostjale, kui ka Eesti liikluskultuuri ohutusele. Lisaks osales liikluses rohkelt mopeedautosid, mis olid seadusevastaselt ümberehitatud ning ohustasid kõiki ümbritsevaid liiklejaid. 

Mopeedautode tehnoülevaatusele esitamise aeg sõltub sõiduki vanusest. Mida vanema mopeedautoga on tegemist, seda regulaarsemalt tuleb sõiduk tehnoülevaatusele esitada. Uus mopeedauto tuleb esitada ülevaatusele hiljemalt 48 kuu jooksul esmaregistreerimisest, kuni 10 aasta vanune mopeedauto iga 24 kuu järel ning üle 10 aasta vanuse mopeedautoga iga 12 kuu järel. Seevastu mopeedautodele, mis on üle 70 aasta vanused, kohustuslik tehnoülevaatus ei kehti – vanasõiduki nõudmisi kontrollitakse iga 12 aasta järel.

Teosta mopeedauto ülevaatus Tehnoülevaatus punktis

Kui sinu sõidukil on veel kohustuslik mopeedauto ülevaatus tegemata, broneeri endale mugavalt aeg Tehnoülevaatuse kodulehel. Tehnoülevaatus punktis Tallinnas või Peetris teostatakse sõidukile ülevaatus kvaliteetselt ning kiirelt, tänu kaasaegsete masinate kasutusele võtab tehnoülevaatus aega maksimaalselt vaid 15 minutit.